Пронађите делове истих посуда или фотографија и саставите их, сазнајте шта значи реч конзервација, откријте зашто конзервирамо предмете и споменике и научите на које начине баштину можемо спасити од пропадања.
Полазиште за радионицу је потреба да се укаже на значај конзервације, као једног од начина очувања културног наслеђа, а њен циљ да деца развијају своје вештине и способности, а нарочито да се уче прецизности и стрпљењу.
Ток радионице:
Радионица почиње презентацијом током које се разговара о томе шта је конзервација, зашто се спроводи, на шта се све односи и зашто је важна, као и ко су конзерватори и где и шта тачно раде.
У следећој фази радионице учесницима се објашњавају активности на три различите станице – група се креће заједно и слуша упутства за рад на сваком пункту:
- археолошка сонда - симулација археолошког ископавања у базену испуњеном песком коришћењем археолошког алата ИЛИ идентификација предмета из музејских збирки на основу фотографија
- спајање делова фотографија старог Београда и
- проналажење делова истих керамичких предмета и њихово састављање лепљењем.
Следи практични део радионице у коме се учесници деле на три тима. Сваки тим ради на свом пункту по 20 минута, а затим се групе смењују, како би се свака група опробала у сваком задатку.
На крају радионице учесници добијају објашњења фотографија које су спајали и мали речник појмова коришћених током радионице.